השתלת שיניים


הטבע מעניק לנו הזדמנות חד פעמית להחליף סט אחד של שיניים ולחדשו בתקופת הילדות, ועד לבקיעתה של שן הבינה האחרונה.

אולם, אם במהלך חיינו הבוגרים לא הקפדנו לשמור על היגיינה דנטאלית, אם מחלה תורשתית פגעה בנו, אם חלילה איבדנו שיניים בתאונה או מכל סיבה אחרת, או אז מתערבת הרפואה המודרנית, ובתהליך של השתלת שיניים משלימה את מה שהטבע לא יוכל לתקן.

ניתוח השתלת שיניים

בפה מלא שיניים
האפשרות להתקין שתלים דנטליים בפה באופן שישמשו תחליף ראוי, בטוח ונוח לשיניים חסרות, היוותה פריצת דרך בעולם רפואת השיניים.
בדרך כלל, צורתם של השתלים היא כשל בורג עשוי טיטניום, והם מוחדרים ומקובעים אל הלסת במקום שורשי השיניים שנעקרו ממקומן. לאחר שהשתל נקלט, ניתן לחבר אליו שן מלאכותית קבועה.

לצד האפקט האסתטי שמספקים השתלים למטופל, מושגת גם החזרת פונקצית הלעיסה במלואה. באופן זה, המטופל אינו צריך לוותר על אחת מהנאות החיים הבולטות: אכילה.

תפקודן התקין של השיניים הוא ברור מאליו, אך גם ההיבט האסתטי והשלכותיו הפסיכולוגיות הוא חשוב במידה שווה. מטופלים רבים מדווחים על ירידה משמעותית בתפקוד החברתי ובהערכה העצמית בשל החלל שנפער בפיהם, וכתוצאה מכך נוצר קושי נפשי המסב עוגמת נפש רבה.

בנוסף, אובדן של שיניים מתבטא במראה של השפתיים ה"שוקעות" כלפי פנים, ובמראה החזות הכללית של הפנים עצמן הנראות זקנות יותר.
השתלת שיניים יכולות לחולל פלאים במצב הנפשי המעורער ואף להשיב לאדם תחושת חיוניות ושמחת חיים.

בדיקת התאמה
כבכל הליך רפואי, גם לפני פרוצדורה של השתלת שן יש לבדוק כל מקרה לגופו. במקרים נדירים, נדחית אפשרות ההשתלה בשל סיבות רפואיות, העלולות לגרום לדחיה של השתלים.

הסיכון עולה משמעותית כאשר המטופל חולה סוכרת שאינה מאוזנת או במקרה של אוסטאופורוזיס שאינו בטיפול. בנוסף, גם אם האדם העתיד לעבור את ההשתלות הוא מעשן, עולה הסיכון עי השתלים לא יקלטו בצורה תקינה.

לפיכך, אחד השלבים הראשונים בתהליך השתלת שיניים הוא יעוץ עם רופא המשפחה המכיר ויודע מהן מגבלותיו הרפואיות של המטופל.
בהמשך, תיערך בדיקה על ידי הרופא המשקם, המעורב בכל פרטי התכנון של השתלים. על הרופא המשקם לקבוע הערכה מדויקת ככל האפשר באשר לאופן השיקום הרצוי, וכן לאתר מבעוד מועד את מצבו של הפה.

בדיקה נוספת תתבצע על ידי הרופא המנתח, שיקבע תכנית כירורגית. הן הרופא המשקם והן הרופא המנתח מלווים את התהליך לכל אורכו לרבות מעקב לאחר שהושתלו השתלים בפה.

ניתוח ההשתלה
ניתוחים להשתלת שיניים מתבצעים בדרך כלל במרפאה בה מתקיימים טיפולי השיניים האחרים, בתנאי חדר ניתוח סטרילי כדי להבטיח שלא ייגרם זיהום.
מקובל לקחת משככי כאבים כשעה לפני מועד ההשתלה וכן מינון גבוה של אנטיביוטיקה.

עם תחילת התהליך מתבצעת הרדמה של מקום הניתוח וחיטוי הפה.
הרופא מבצע חתך ברקמת החניכיים העוטפת את עצם הלסת ומחדיר לתוכו את השתל.