חרדה דנטלית


חושים רבים מרוכזים באזור הראש והפנים, וכתוצאה מכך אנו מונעים על ידי אינסטינקט להתגונן מפני פגיעה אפשרית בהם. נוסף על כך, הגולגולת מהווה מעין גוף תהודה המעצים כל צליל הנוצר בחלל הפה.

אחת הסיבות לעלייה במפלס החרדה בעת טיפול שיניים נעוצה בצורך לפעול כנגד האינסטינקט, לשתף פעולה ולא להירתע מפני כאב אפשרי העלול להתעורר. חרדה מפני תהליך השתלת שיניים היא נפוצה מאוד, אך ישנן דרכים להתגבר עליה.

חרדה דנטלית

מהי חרדה?

כאשר אדם חש כי הוא נתון בפני איום או סכנה, בין אם ממשיים ובין אם נטולי כל בסיס, הרי שהוא נתון במצב פסיכולוגי ופיזיולוגי של אי שקט.

חרדה היא תחושה שלילית ביסודה המלווה בחוסר אונים, מתח ודאגה. בעוד שתחושת הפחד מייצרת תסמינים גופניים בעלי אופי דומה, הרי שמקור הגירוי לתחושת הפחד הוא נקודתי למצב מסוים המהווה איום מיידי, הרי שחרדה נקשרת לסכנה הנתפסת כבלתי נמנעת ובעלת סממנים שאינם ניתנים לשליטה.

לפיכך, תחושת החרדה היא מתמשכת ופוגמת באיכות חייו של האדם החרד.

האם לדחות את הטיפול?

אחת התופעות המאפיינות חרדה היא דחיינות.
פעמים רבות, לאחר תקופת חרדה ארוכה ומתישה, רבים מאיתנו מגלים כי הסיבה לא הצדיקה את התקופה המייסרת, וכי "השד לא היה נורא" וניתן היה לסיימה במהירות. בנוסף, אנו מגלים כי הדחייה אף גרמה לנזקים שניתן היה למנוע.

שתלים דנטליים

השתלת שיניים היא אינה אקט אסתטי בלבד; במקום עקירת השן נוצר שקע הקרוי "מכתש עקירה". בחלל שהתהווה עלולים להצטבר שאריות של מזון, אבנית וחיידקים. הסכנה היא, שמקץ תקופה, תיגרם בשל הצטברות זו, כאשר דלקת חניכיים עלולה לפגוע בעצם הלסת. פגיעה כזו
מהווה מכשול בסיכויי ההצלחה של טיפול השתלת השיניים.

בנוסף, ההשפעה של השיניים הסמוכות לשן החסרה היא מכרעת, שכן הנטיה הטבעית תהיה לזוז לכיוון החלל שנפער ובכך לייצר מפגע אסתטי של ממש.
אם כן, אין לדחות את טיפול ההשתלה.

כיצד נתמודד עם החרדה?

ככל שאנו יודעים יותר ומוכנים יותר, כך פוחתת החרדה, משום שהלא נודע הופך לידוע.
מומלץ לדבר עם מטופלים שעברו את התהליך ועם הרופא עצמו על מנת להבין כל פרט העלול לגרום לחרדה. בנוסף, רצוי לדבר על החרדה עצמה עם קרובים לכם או עם הרופא המטפל, ולציין את התחושות המתעוררות בכם לקראת הטיפול.

חשוב ליצור מערכת של יחסי אמון עם רופא השיניים המטפל, משום שתחושת ביטחון מפחיתה את חוסר האונים.
תקבעו מראש אילו חומרי הרדמה והרגעה ישמשו אתכם, בהתאם להיכרות שלכם עם עצמכם. אם אתם חוששים כי מידת החרדה היא כזו שאינה מאפשרת לכם לגשת להשתלה, ניתן לבדוק אופציה של הרדמה מלאה.

ניתן להעזר בשלל טכניקות של הרגעה, ללמוד ולתרגל אותן לפני הטיפול, בין אם דרך מדיטציה ונשימות, ובין אם באמצעות דמיון מודרך.