טיפולי השתלות שיניים לחולי סרטן


השתלת שיניים

\

מחלה הסרטן פוגעת בתאים הבריאים של הגוף והטיפולים שצריך לקבל בשביל להבריא ממנה מורכבים מאוד. לעיתים במהלך הטיפולים נגד המחלה החולים יכולים לסבול מתופעות לוואי קשות כמו למשל הרס רקמת השן או בעיות שיניים חמורות. ביצוע השתלות שיניים לחולי סרטן הוא תהליך מורכב יותר מאשר ביצוע השתלות מסוג זה באנשים בריאים. הגוף של חולי סרטן הוא שברירי מאוד וחלש ולכן ביצוע ניתוח בשיניים שלהם כמו השתלה יכול להזיק לבריאות שלהם. חולה סרטן שמעוניין לעבור השתלות שיניים צריך לעשות זאת רק לאחר שהאונקולוג שלו אישר לו זאת מבחינה רפואית.

האם לאחר מחלת הסרטן ניתן לבצע השתלת שיניים?

מי שהבריא ממחלת הסרטן יכול עדיין לסבול מבריאות לקויה. הבראה מסרטן היא למעשה הפסקה של צמיחה והופעה של גידולים ממאירים או שפירים בגוף. גם מי שהבריא מהמחלה יכול עדיין לסבול מבעיות בריאות רבות כמו למשל מחסור בוויטמינים, לחץ דם גבוה או חולשה כללית בגוף. המערכת החיסונית של חולי סרטן היא לא מאוד חזקה ולכן תהליך של השתלות שיניים יכול להעמיד אותם בסכנה. כאשר משתילים בגוף כל איבר כולל שיניים המערכת החיסונית של מזהה את האיבר החדש בהתחלה כגוף זר ומתקיפה אותו. במקרה של חולי סרטן ההתאוששות של הגוף מההשתלה יכולה להיות איטית יותר ואף לגרום לזיהומים שונים.

האם טיפולים כימותרפיים פוגעים בבריאות השן?

קיימים מספר מחקרים אשר מראים על קשר בין בעיות שיניים ובין טיפולים כימותרפיים נגד מחלת הסרטן. חולי סרטן עוברים פעמים רבות טיפולים כימותרפיים או טיפולי הקרנות. הטיפולים מחלישים את כלל הגוף והם יכולים בין השאר לפגוע גם בבריאות השיניים של החולה. חולי סרטן רבים סובלים מבעיות שיניים בין אם  הם קדמו למחלה ובין אם הם קרו בעקבותיה. פעמים רבות מחלת הסרטן והטיפולים נגדה יכולים להחמיר את בעיות השיניים שכבר היו קיימות. כמעט תמיד לחולה סרטן לא מומלץ לעבור השתלות שיניים בתקופה בה המחלה שלו פעילה או בתקופה בה הוא מתאושש ומחלים ממנה.  השתלת שיניים היא מאמץ עבור הגוף וכאשר מחלימים מסרטן צריך לתת לו הזדמנות להתאושש ולא להעמיס עליו עוד התמודדויות נוספות שיכולות להחליש אותו עוד יותר. תהליך ההשתלה יכול אמנם להטיב עם איכות החיים של החולה אך יש לוודא שהוא לא מעמיד אותו תחת סכנה חמורה יותר.

איך טיפולי שיניים יכולים לשפר את איכות החיים של חולי סרטן?

טיפולי שיניים כמו למשל טיפולי השתלת שיניים יכולים לשפר מאוד את איכות החיים של חולי הסרטן. טיפולים אלו יכולים לסייע לחולים ליהנות יותר מכל אוכל שהם אוכלים וללעוס אותו באופן קל יותר. השתלות שיניים יכולות לסייע גם לחולי סרטן להרגיש פחות מבוכה או בושה מלחייך באירועים חברתיים כאשר חסרים להם שיניים בפה. ההחלטה האם כדאי לחולה סרטן לעבור או השתלה או לא תלויה קודם כל במצב הרפואי האישי שלו ובעצת הרופאים שלו. בכל מקרה ברור שגם כאשר חולה סרטן עובר השתלה של שיניים עליו לעשות זאת בתנאים מיוחדים ושמורים יותר מאשר אדם שלא חולה במחלה. לעיתים ההשתלה יכולה להיות מורכבת יותר בגלל סוג הסרטן אותו יש לחולה. כך למשל אנשים שחולים בלוקמיה או בסרטן הפה והלסת יכולים להזדקק להשתלה מורכבת יותר. נזקים משניים של המחלה כמו בעיות לב למשל יכולים גם להפוך את ההשתלה להליך מורכב יותר.