טיפול בדלקת חניכיים


השיניים שלנו זוכות ליחס של כבוד: בתור התחלה, בקיעת שיניים ראשונות אצל תינוק מוגדרת כ"שלב" וזוכה להתייחסות מיוחדת , בהמשך, הן זוכות לצחצוח ומירוק לפחות פעמיים ביום, וכל אבידה של אחת מהן מלווה בצער וכאב.

החניכיים, לעומת זאת, שתפקידן בשמירת בריאות השן הוא משמעותי, מוזכרים בעיקר כשכבר התעוררה בעיה.

מהו הטיפול בדלקת החניכיים ומדוע הוא קריטי למניעת אובדן שיניים?

נעים להכיר: חניכיים

את השיניים שלנו מקיפות רקמות רכות, התוחמות את השיניים ומגנות עליהן מפני חיכוך עם המזון הנטחן בפינו. אלו הם החניכיים.
במצב תקין, צבעם של החניכיים הוא ורוד, אך כאשר חל שינוי במצב בריאותם, הדבר מתבטא לעתים גם בצבע. לעתים קרובות, אין כל תמרורי אזהרה מוחשיים לכך שדבר מה אינו תקין, וללא אבחון מוקדם ילך המצב וידרדר, עד כדי צורך לפנות לטיפול בדלקת חניכיים.

סימנים בדרך

תודות לטיפוח המסור שאנו מקדישים לשיניים שלנו, המאפשר לנו לבחון על הדרך גם את מצב החניכיים, ניתן בכל אופן לשים לב למספר תסמינים העלולים להעיד על דלקת.
גם אם אין אנו חשים כל כאב, דימומים בזמן הצחצוח מהווים אינדיקציה ראשונית, כמו גם רגישות יתר למגע בהם.

כאשר אנו חשים טעם רע בפה על בסיס קבוע, ומקבלים דיווח מן הסביבה שלנו באשר לריח באוש, הדבר צריך להדליק לנו מנורה אדומה. בנוסף, תזוזה של שיניים ממקומן או התנפחות של החניכיים הם עדות לאי תקינות. במצב כזה, הדלקת היא כמעט וודאית, על כן, טיפול בדלקת חניכיים דרוש בדחיפות וללא שהיות.

כיצד נמנע דלקת חניכיים?

מספר גורמים מעודדים את התפתחותה של דלקת בחניכיים, כאשר הצטברות של רובד חיידקים על גבי השיניים היא הראשונה שבהם.
גורמי סיכון נוספים הם עישון והרגלי היגיינת פה לקויים. מצבים אחרים, כדוגמת שינויים הורמונאליים או מחלה, מצויים מחוץ לתחומי שליטתנו, אך בעצם המודעות להתכנות דלקת בגינם, כמו גם טיפול בדלקת חניכיים בשלביה המוקדמים, תמנע הדרדרות עד כדי אובדן של שיניים.

יש לציין, כי גם אלו המקפידים לצחצח שיניים בוקר וערב, אך מדלגים על השימוש בחוט דנטאלי, מועדים להצטברות של רובד חיידקי השן ולפיכך חושפים את החניכיים לדלקת.

מי מצוי בסיכון?

ישנן מחלות המשפיעות על מצבם של החניכיים, כשבנוסף למחלה עצמה נוספת גם השפעת התרופות הניטלות בעקבותיהן.

רבות מן התרופות המשמשות לטיפול בסוכרת ואף סרטן מורידות את רמת ייצור הרוק, ובהעדר שטיפה מתמדת של החניכיים והשיניים והפחתת ההגנה עליהן, נגרמת דלקת חניכיים.
אין כל מניעה להעניק טיפול בדלקת חניכיים עבור אנשים הנוטלים תרופות, והטיפול עצמו חשוב לבריאות הפה.

נוסף על כל אלו, גנטיקה היא אחת הסיבות להתפתחות כרונית של דלקות חניכיים. אין כל כך מה לעשות נגד תורשה, אך ניתן להיות עם האצבע על הדופק ולגשת לרופא השיניים כל אימת שמתעורר חשד כי התפתחה דלקת בחניכיים.