טיפול בנסיגת חניכיים


תהליכים רבים המתחוללים בגופנו מתרחשים בקצב אטי, על כן לא תמיד אנו שמים לב לשינוי כאשר הוא קורה. לעתים, אנו מגלים כי חלה הדרדרות בבריאותנו רק לאחר שמופיעים סימפטומים חריפים, כגון כאבים, על כן, חשוב להיות מודעים וערים לתסמינים המעידים על תחילתה של בעיה.

כך למשל, ניתן לאתר נסיגת חניכיים בשלביה הראשונים, לבצע טיפול בנסיגת חניכיים ולשמור על בריאותנו התקינה.

מגדל קלפים אנושי
הגוף שלנו מורכב מאיברים רבים ונפרדים זה מזה, אך בריאותו של האחד מושפעת מן האחר, כאשר השילוב של מערכי תפקוד שונים מבחינה פיזיולוגית תוך הרמוניה ביניהם, משמעה: בריאות.
בשנים האחרונות הוכח הקשר בין מחלות חניכיים לחסימת כלי דם באברי הגוף, כמו גם תופעות חמורות כמו לידה מוקדמת ואפילו הפלות. טיפול בנסיגת חניכיים היא חשובה, אם כך, לא רק לשם שמירה על בריאות החניכיים עצמם וכדי למנוע את נשירתן של שיניים בהמשך בשל העדר התמיכה בהן, כי אם על מנת להגן על בריאותנו הכללית.

שמים לב לשינויים
כשאנו אומרים כי "חלה נסיגה" אנחנו מתכוונים בדרך כלל לתרחיש שחל בשלבים. כיצד נדע לאבחן כי חלה נסיגת חניכיים? יש לכך מספר סימנים, חלקם מובהקים יותר וחלקם פחות.

אם החניכיים שינו את צבען מוורוד לאדמדם, אל תחכו עד לשנוי הצבע לסגלגל אלא פנו לטיפול בנסיגת חניכיים באופן מיידי. גם אם אתם מבחינים בנפיחות נקודתית, אין להמתין עד להתפשטותה שכן משמעותה של התפשטות זו היא החרפה חמורה במצב. אותו דין אם אתם מגלים כי בשעת צחצוח השיניים או האכילה החניכיים שלכם מדממות. עם זאת, במידה ואתם נמנים על אוכלוסיית המעשנים, עליכם לקחת בחשבון כי סיגריות מכווצות את כלי הדם הקטנים. בשל כך מצטמצמת מאוד אספקת הדם וכתוצאה מזרימה מוגבלת זו לא יהיה דימום מהחניכיים גם במצב דלקתי.

מי מועד לסבול מנסיגת חניכיים?
ככל שאנו מתבגרים אנו מאבדים רקמות ותאים, כך שנסיגת חניכיים במידה מסוימת חלה בקרב בוגרים כחלק מתהליך ההזדקנות וההתבלות הטבעיים.
אך ישנם פלחים באוכלוסייה המועדים יותר לבעיות חניכיים בדרגות חומרה גבוהות מן השאר.

כאלו הם אנשים בעלי נטייה תורשתית לבעיות כרוניות ולדלקות בחניכיים ואשר בעבורם טיפול בנסיגת חניכיים הוא גם טיפול מונע. אנשים המייצרים אבן שן בכמות חריגה מועדים לדלקות חניכיים, על כן עליהם להקפיד לבקר אצל השיננית מספר פעמים רב מזה המומלץ, קרי: כל שלושה חודשים.

בנוסף, כאשר מתבצע טיפול שיניים לקוי, כגון סתימה הבולטת מקווי המתאר של השן, הדבר עלול להשליך על בריאות החניכיים.

מה עושים כשיש דלקת?
כאמור, דלקות מובילות לנסיגת חניכיים. ישנם מקרים שנכון ורצוי לטפל בהם עם אנטיביוטיקה, ובמקביל לברר מהם הגורמים לדלקת ולטפל בהם נקודתית. ללא טיפול מתאים בגורם עצמו, הדלקת עלולה לחזור.